תסמונת מפרק הפיקה היא בעיה נפוצה בקרב רצים ורוכבי אופניים ומהווה כ-25% מכל פציעות הברכיים שמטופלות בקליניקות הספורט,(כך לפי  Fredrickson et al, 2006).

? מהי תסמונת מפרק הפיקה

"תסמונת מפרק הפיקה" גורמת לכאבים מסביב ומאחורי הפיקה. הכאב בדרך-כלל מחמיר עקב הפעלת עומס כבד על הפיקה  בפעילויות כגון סקווטים (לחיצת ברכיים), זינוק וירידה במדרגות. נראה כי ריצה – בעיקר בשיפוע שלילי – מחמירה את הסימפטומים. בנוסף, תקופות ארוכות של ישיבה, כריעה או הפעלת לחץ על הפיקה יכולותץ גם הן להביא לכאבים. במצב זה עלולים להישמע רעשים של לחיצה או שחיקה המגיעים מהפיקה

אנטומיה של מפרק הפיקה

מפרק הפיקה נמצא בין הפיקה ל-פמור )עצם הירך) ותפקידו להוות נקודת משען לשריר הארבע-ראשי (קוואדריספס), ולהגביר את היעילות שלו. באופן טבעי הפיקה נעה במסילה הנמצאת בעצם הפמור ומתחתיה יש סחוס שמאפשר לה לנוע בצורה חלקה.

?מהגורם לתסמונת מפרק הפיקה

קיימים מספר כוחות הפועלים על הפיקה על מנת לספק יציבות ולשמור על תקינות תנועתה. להלן רשימה של גורמים העלולים לגרום לפיקה לסטות ממסלולה תוך הפעלת עומסים לא מאוזנים הגורמים לכאבים

1)      חוסר איזון בכוחות השרירים שמסביב לברך

 על מנת שהפיקה תנוע בצורה הנכונה דרוש איזון בכוחות השרירים בצד המדיאלי (קוואדריספס מדיאלי) והלטראלי (רקמת החיבור ITB ) של הברך. לעתים קרובות רקמה החיבור עלולה להיות קצרה מדי והקוודריספס חלש מדי. חוסר איזון בכוחות אלו עלול לגרום לפיקה לסטות הצידה בתנועתה.

2)      ביומכניקה לקויה

פלטפוס יכול לגרום לפמור (עצם הירך) להסתובב פנימה ולהפריע למנגנון תנועת הפיקה.

3)      חולשה פרוקסימלית ושליט הלקויה בתנועה

לשרירים האבדקטורים (המרחיקים) של הירך יש תפקיד חשוב בשליטה על הגפיים התחתונות. בדומה לפלטפוס (שבו הפמור עלול להסתובב פנימה), גם חולשה בשרירים האבדקטורים עלולה לגרום לירידה בבקרת התנועה על הפמור ולכאב בפיקה.

4)      גמישות מופחתת

הפיקה מושפעת במידה רבה מהרקמות שמקיפות אותה. קיצור ברקמת ה-ITB ובשרירי הקוודריספס וההמסטרינג, עלול לגרום לתזוזה לא נכונה של הפיקה.

5)      דפוסי ספורט לקויים

טכניקה לקויה של ריצה ורכיבה עלולה להעמיס כוחות לא מאוזנים על הגפיים התחתונות ולגרום ללחץ מוגבר על הפיקה ולכאב.

טיפול בתסמונת מפרק הפיקה

על מנת לטפל בתסמונת זו באופן יעיל, עלינו לאתר איזה מחמשת הגורמים שצויינו קודם אחראי לבעיה. מציאת מקור הבעיה חשובה בדיוק כמו לטפל בה, ומונעת את הישנותה.

1)      טיפול בחוסר איזון בשרירים

טכניקות הרפייה של הרקמות הרכות ומוביליזציה של הפיקה הינן נפוצות בטיפול בתסמונת וכן גם חיזוק שריר הקוודריספס באופנים מסויימים הוכח כיעיל. חשוב שהתרגילים לא יגרמו לכאב. שיטת הטייפינג של McConnell (ראה וידאו 1) יכולה גם היא להיות יעילה בהפעלת השרירים הנכונים הנמצאים מסביב למפרק הברך.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=wjUSFJmXlOQ]

2)      טיפול בביומכניקה לקויה של הגפיים התחתונות

על מנת לזהות בעיות בביומכניקה של הגפיים התחתונות כגון פלטפוס, פיזיותרפיסט יבצע הערכה מקיפה של הביומכניקה ברגל וייתכן שימליץ על אמצעי תיקון כגון מדרסים.

3)      טיפול בחולשה פרוקסימלית ובשליטה לקויה בשרירים

שליטה לקויה בשרירי כפות הרגליים, הירכיים ואיזור הבטן יכולה לגרום לתנועה אדקטורית (תנועת קירוב) של הירך, היוצרת לחץ לא מאוזן על מפרק הפיקה. בדיקת שליטה זו נעשית על ידי "mini squat test". אם נמצא כי קיים חוסר שליטה נכונה על שרירי הרגל, תרגילי שיקום בעזרת רצועת גומי יכולים לעזור בשיפור המצב (ראה וידאו 2).

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=VOF27O7eEDU]

4)      מתיחות להגברת הגמישות

תוכנית מתיחות טובה יכולה להיות יעילה בטיפול בשרירים מקוצרים (ברקמת ה-ITB, בשרירי הקוודריספס וההמסטרינג).

5)      תיקון דפוסי ריצה

הפיזיותרפיסט/המאמן צריך להעריך את טכניקת הריצה או הרכיבה, ולתקן אותה אם נדרש

 למידע נוסף אנא בקרו באתר שלנו "פיזיותרפיה תל אביב" http://www.physiotelaviv.com

האם תרצו לקבל עדכונים על פוסטים חדשים בבלוג ישירות למייל?

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.