לכמה מכם, קוראים יקרים, ניסו בעבר "לסווג" את כפות הרגליים? האם אי פעם אמרו לך שיש לך "פרונציה" או חלילה "יתר פרונציה" בכף רגל ?! לכמה מכם התאימו נעלים מיוחדות על מנת לשלוט  בתנועה ה-"מסוכנת" וה"מוגזמת" הזו? ומה אם אין לכם את הנעלים הנכונות, האם אתם בסיכון מוגבר לפציעות?

מטרת המאמר שלהלן היא להבהיר את נושא הפרונציה המדובר ולהפריך דאגות אפשריות בנוגע לכפות רגליכם.

האם תופתעו לשמוע שפרונציה היא תנועה נורמלית של כף הרגל? כולם עושים זאת – אפילו אתה. פרונציה היא תנועת גלגול פנימה של כף הרגל לאחר שזו באה במגע עם הקרקע (תמונה 1). זאת תנועה חשובה כיוון שהיא מהווה את מנגנון ספיגת הזעזועים, וכל ניסיון לבטל אותה אינו רעיון טוב. בנוסף, הפרונציה מאפשרת לבוהן להגיע לקרקע. זוהי פעולה חיונית משום שהבוהן מספקת אחוז גדול מהתמיכה הראשונית לכף רגלנו. כף הרגל אינה סתם "צונחת" לקרקע בעת הפרונציה, אלא מנצלת מנגנונים טבעיים כגון ה-"פלאנטר פסיה" ושריר ה-"פלקסור" של הבוהן על מנת לייצב את קשת כף הרגל.

תמונה 1:

סופינציה (ימין) פרונציה (שמאל)

סופינציה היא הפעולה ההפוכה מפרונציה (תמונה 1). בתחילה, כאשר נוחתים על כף הרגל היא נוטה להיות במצב קשיח של סופינציה. לאחר מכן, כשמשקל הגוף מועבר לכף הרגל, היא עוברת למצב פרונציה והקשת מתחילה לרדת. לבסוף, בעת ה-"push off" (סוף שלב הדריכה כאשר הבוהן דוחפת את הרגל מהקרקע) כף הרגל שוב מבצעת סופינציה ומשמשת מעין מנוף קשיח העוזר לנו לנוע קדימה. זוהי פעולת ההליכה (תמונה 2).

תמונה 2:

כך נראית פעולת ההליכה. שימו לכף רגל שמאל (התחילו משמאל): מעבר מסופינציה לפרונציה ושוב לסופינציה

במציאות, אין דבר כזה מנח כף רגל "נורמלי". למעשה, קיימת שונות בין האנשים. לאנשים מסויימים יש טווח תנועה רחב יותר בהשוואה לאחרים. מחקרים שונים מצאו כי מדידת פרונציה במצבים סטטיים כמו עמידה (פעולה המבוצעת לרוב בעת התאמת נעליים), אינה יכולה לחזות את מצב כף הרגל בזמן ריצה. כך למשל אדם הנראה כבעל פלטפוס בעת עמידה יכול להראות שליטה מושלמת כאשר הוא רץ. הדבר הקובע הוא עבודת השרירים בזמן פעולה, ולכן חיזוקם הכרחי.

האמונה הרווחת היא כי פרונציה יכולה להגביר את הסיכון לפציעות גפיים תחתונות. אולם (ואולי אף במפתיע) אמונה זו אינה נתמכת בספרות בהקשר של ריצה. דווקא להפך, קיימים מספר מחקרים שהראו כי אין קשר בין מנח כף הרגל לפציעות. אם כך, מדוע אנו צריכים נעליים המגבילות את תנועת הפרונציה? חנויות נעלי ריצה אפילו מסווגות את הנעליים לשלושה מנחים שונים של כף הרגל: 1. כף רגל שטוחה או בפרונציה, 2. כף רגל נייטרלית ו-3. קשת גבוהה או בסופינציה.

לפיכך, אצנים בעלי קשת גבוהה הונחו להשתמש בנעליים "מרופדות" הסופגות זעזועים (מתוך ההנחה שאין להם פרונציה מספיקה לבצע זאת בעצמם). לאצנים עם פלטפוס הומלצו נעליי "שליטה בתנועה" (לבקרה על יתר פרונציה). אנשים עם כף רגל ניטראלית יכולים להשתמש בנעליים "נייטרליותמייצבות".

אז אילו הוכחות קיימות לתקפות הסיווג הנ"ל וליעילותו? התשובה הקצרה היא: אין הוכחות מספקות. במאמר שפורסם בכתב העת האמריקאי לרפואת ספורט נמצא כי קיים מתאם נמוך בין נעילת "הסוג הנכון" של נעלי הריצה לבין מניעת פציעות.

לסיכום
פרונציה היא תנועה טבעית של כף הרגל.
אין קשר בין פרונציה לפציעות.
לפעמים לאנשים בעלי אובר-פרונציה בעמידה קיימת שליטה טובה בכף הרגל בזמן ריצה.
לא קיימות הוכחות מספקות במחקר לכך שנעילת "הסוג הנכון" של נעלי ריצה יכול למנוע פציעות.

אז מהי הדרך הנכונה?

זו העצה שלי :

אל תעסיק את עצמך יותר מדי לגבי סוג כף הרגל שלך. עדיין אין לנו מספיק מידע שמסביר מדוע כל כך הרבה רצים נפצעים, אך כפי הנראה – לא הפרונציה אשמה. כשמחליטים איזה סוג נעל לקנות, נוחות היא הדבר הכי חשוב. אם מתאפשר, נסה לרוץ בחנות בכמה סוגי נעלים לפני הקנייה. כמו כן, חזק את כפות רגליך (ראה תרגילים 1 ו-2 בתמונה). החיזוק יכול לשפר את השליטה במנח כף הרגל בזמן ריצה.

 למידע נוסף אנא בקרו באתר שלנו "פיזיותרפיה תל אביב" http://www.physiotelaviv.com

האם תרצו לקבל עדכונים על פוסטים חדשים בבלוג ישירות למייל?

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.