כאב פיזי מלחיץ לא מעט אנשים, ואין כאב שמלחיץ אותם יותר מאשר כאב גב. הסיבה העיקרית לכך קשורה באחת מתופעות הלוואי המטרידות הקיימות: הערות: "עמוד השדרה שלך מתפורר", "אולי הדיסק שלך יצא מהמקום" אלו רק כמה מאותן הערות טורדניות ששומעים כאשר חווים כאבי גב. כמובן שאף אחת מהן אינה נכונה.

מטופלים הסובלים מכאבי גב רוצים אבחנה כמה שיותר מהר, ולפיכך מבקשים בדיקת MRI – בדיקה המציגה בפירוט את עמוד השדרה והרקמות הסובבות אותו. אך מצטברים המחקרים המוכיחים כי בדיקות MRI לא רק שמבזבזות זמן, כסף ומשאבים, אלא עלולות להוביל לתוצאות טיפול גרועות יותר בהמשך הדרך.

יש לכך מגוון סיבות. ידוע כי ישנם אנשים רבים שניתן לראות בסריקות ה-MRI שלהם ממצאים ניווניים, ואינם חשים כאבי גב כלל. מחקר נהדר אשר פורסם לאחרונה ומצורף כאן מראה כי ל-87% מאנשים שלא חווים כאבי גב יש ממצאים חריגים בסריקת MRI. ברוב המקרים הדיסקים של הנבדקים הללו "יצאו מהמקום"- בלטי דיסק. סקירה מורחבת נוספת משנת 2014 (בריניקי ושות') מצאה כי "שינויים ניווניים רבים הנראים בבדיקות דימות הינם חלק נורמלי מהזדקנות טבעית ואינם קשורים לכאבים". כפי שהעור שלנו מתקמט ככל שאנחנו מזדקנים, כך עמוד השדרה עובר שינויים הקשורים בגיל.

דמיינו את התרחיש הבא: אדון כהן מגיע לביקור אצל הרופא כשהוא סובל מכאבי גב תחתון (ייתכן והם נובעים מכיווץ שריר) במשך 3 שבועות. הוא מבקש לעבור בדיקת דימות, וממצאי הבדיקה מראות כי למר כהן 3 בלטי דיסק בגבו. מר כהן והרופא מאשימים את בלטי הדיסק כגורם לכאבי הגב, והרופא אף עשוי להציע למר כהן לעבור ניתוח. מר כהן, ששמע בעבר כי דיסקים הם עניין חמור, מבין כי מצבו בכי רע. לכן הוא מפסיק לבצע פעולות כואבות, אפילו אם הכאב קל מאוד. בכל פעם שהוא חש כאב הוא מדמיין איך הדיסקים שלו בורחים מהמקום והוא נהיה לחוץ עוד יותר. אותו לחץ נפשי גורם לשריריו להמשיך להתכווץ, והכאב מחמיר. מר כהן שרוי כעת במעגל אכזרי של פחד, המנעות, לחץ וכאב. מה הפלא שאין שיפור בעוצמת הכאב שלו? ובכן מדובר בתרחיש נפוץ, המדגים כיצד לבדיקת ה-MRI  יכולה להיות אפקו נוסבו (ההפך מפלסבו), ולגרום להרעה במצבו של מטופל.

מרבית האנשים הסובלים מכאבי גב אינם צריכים לעשות MRI. למעשה, ברוב המקרים הכאבים יחלפו בעזרת הנחיות ועצות נכונות. אפילו אם הגב שלכם מאוד כואב, זו אינה אינדיקציה לבדיקת MRI. רמת כאב אינה מעידה בהכרח על חומרת הבעיה- נושא מורכב שיוקדש לו מאמר נפרד.

ישנם מקרים מסוימים בהם בהחלט צריך לעשות MRI  על מנת לאבחן את הבעיה. לדוגמה, תסמונת קאודה אקווינה (זנב הסוס). התסמינים כוללים חוסר שליטה פתאומי בסוגרים וחוסר תחושה באיזור המפשעה והישבן. זהו מצב חירום רפואי המחייב ניתוח.

תרחיש נוסף בו כדאי לשקול ביצוע MRI הינו תאונת דרכים. במקרה זה קיים חשש לשבר בעמוד השדרה. במצב זה, לרוב יבצעו תחילה צילום רנטגן.

סיטואציה אחרונה בה צריך לשקול ביצוע MRI הינה כאשר אדם סובל מכאב חזק ובלתי פוסק, ללא הקלה. בתרחיש זה, עוצמת הכאב לא משתנה בתנועה או במנוחה, והכאב עלול להחריף.

לסיכום, ה-MRI הינו כלי אבחוני רגיש מאוד, אשר מצד אחד מציג שינויים קלים ביותר ברקמה, אך מצד שני איננו ספציפי- ותוצאותיו אינם תואמים את תלונות המטופל ברוב המקרים.

בדיקת MRI יכולה להחמיר כאב במטופלים ע"י גרימת פחד וחרדה כאשר מסיקים לא נכונה את הגורם לכאב. למעשה ה-MRI מציג שינויים שלעיתים קרובות כלל אינם קשורים לבעיה של המטופל.

דרכים אחרות להקלת כאב הגב

  1. המשך בפעילות: בעבר נהגו רופאים להמליץ על מנוחה בשכיבה כטיפול ראשוני בכאבי גב, אך כיום מאמינים כי אין זה הטיפול הנכון. חשוב להמשיך בפעילות גופנית, אם כי ייתכן שתעדיף להפחית את העצימות למשך מספר ימים ואז להעלות אותה חזרה בהדרגה כשתחושת הכאב מתחילה לחלוף.
  1. הנע את הגב: מומלץ להניע בעדינות את הגב ולא להישאר באותה תנוחה. התנועתיות יכולה אמנם להכאיב אך חשוב לזכור כי תחושת הכאב לא מרמזת בהכרח על גרימת פגיעה לגב.
  1. בלי פאניקה!: כאבי גב הם נפוצים מאד וברוב המקרים יעברו מעצמם לאחר זמן. גם כאשר הכאב נמשך מספר שבועות אין הדבר אומר בהכרח שקיימת פגיעה רצינית בגב. נסיוני המקצועי האישי הראה לי שרמות גבוהות של מתח וחרד משפיעות באופן מובהק על מידת הכאב שחווים.
  1. טיפול תרופתי: על תהסס ליטול משככי כאבים, במיוחד אם הם מסייעים לך להישאר פעיל גופנית.
  1. פיזיותרפיה, אוסטאופתיה וטיפולים אחרים המבוצעים תחת הנחייה מקצועית מתאימה יכולים לשפר את תחושתך הכאב.
  1. כריות חימום/קירור יכולות לעזור. נסה אחת מהשתיים או שילוב של שתיהן ותראה מה עוזר למצבך.
  1. אבחון רפואי מדוייק אינו כה חשוב כפי שנוהגים לחשוב. בלאו הכי רוב כאבי הגב יסווגו כ-"כאב גב תחתון לא-ספציפי" (Non-Specific Low Back Pain) מה שאומר שהסיבה המדוייקת לכאב אינה ידועה.
  1. נהג באיזון: אל תגזים בפעילות גופנית אך גם המנע מתקופות ארוכות של חוסר פעילות.
  1. בזמן כאב גב, השתדל לא לקחת יותר מדי זמן חופשת מחלה. להעסיק את הראש בעבודה יכול להסיח את הדעת מהכאב.
  1. מדיטציה וטכניקות אחרות של הירגעות יכולות להפחית מתח שרירים ועשויות להקל על הכאב.

האם תרצו לקבל עדכונים על פוסטים חדשים בבלוג ישירות למייל?

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.