מאז המאמר האחרון שלי על תסמונת הרצועה האיליו-טיביאלית (ITB Syndrome) שנכתב לפני כמה שנים, המידע אודות התסמונת והטיפול בה התעדכן. אחד מאמצעי הטיפול הפופולריים לסובלים מתסמונת ITB הוא גליל הספוג הקשיח (ראו תמונה) או כפי שהוא מכונה בעולם הפיזיותרפיה – "הגליל".

אופן הטיפול הוא שימוש במשקל הגוף של המטופל כדי "לעסות" את רצועת ה-ITB, תוך כדי גלגול כף הרגל מעלה ומטה על גליל ספוג קשיח . אם אי פעם ניסיתם את זה בעצמכם או אפילו רק ראיתם מישהו אחר עושה את זה, אתם יודעים שזה כואב. מאוד. גם לאנשים שלא סובלים מתסמיני ITB…
אז האם זה שווה את זה? מהם היתרונות? כדי לענות על השאלות האלה חשוב תחילה להבין מהי הרצועה האיליו-טיביאלית (Iliotibial Band) ומה מאפיין את הפגיעה בה.

מהי ה-ITB?

ה-ITB הינה רקמת חיבור (fasia). היא אינה שריר, אין לה יכולת התכווצות ו/או מתיחה.
לעומת זאת, היא כן מושפעת מהשרירים שמתחברים אליה בחלקה העליון: טנסור פשיה לאטה (tensor fascia lata) וגלוטאוס מדיוס (gluteus medius). ה-ITB מסתיימת אחרי ה- lateral condyle (בליטה גרמית) של עצם הירך (femur), כשהיא מתחברת לעצם השוק (tibia).
על מנת להגן על הרצועה מפני חיכוך בקונדיל הלטרלי של עצם הירך, קיימים "בורסה" (מעין שק מרפד עם נוזל) וכרית שומן בין הרצועה לעצם.

בעיה של חיכוך או דחיסה?

במשך שנים, נהוג היה לחשוב ש-ITBS הינה תסמונת הנובעת מחיכוך. רבים חשבו כי התנועה הרפטטיבית של כיפוף ויישור הברך בזמן ריצה גורמת לשפשוף הרצועה בקונדיל של עצם הירך, שהביא לכאב ודלקת.
מחקרים חדשים מראים כי ITBS עשויה להיות תוצאה של דחיסה (compression), ולא של חיכוך.
לטענת החוקרים, כשהרצועה "נדחסת" על גבי הבורסה או כרית השומן שאמורה למנוע ממנה להתחכך בעצם, מתחיל תהליך דלקתי באזור.
דחיסה נגרמת לרוב על ידי עלייה במתח הרצועה. אבל, כפי שצוין קודם, רצועת ה-ITB לא בנויה מחלקים שיכולים להתכווץ ועל כן המתיחה לא מתרחשת בה. למעשה הדחיסה תתרחש כאשר חל שינוי בנקודות האחיזה של הרצועה.

להתגלגל או לא להתגלגל?

אם תסמונת ITB היא אכן תופעה הנגרמת מדחיסה, הרי ששימוש בגליל כדי "לעסות" את האיזור רק יוביל לדחיסה מוגברת וכאב בבורסה וכרית השומן.
בנוסף, הרצועה מאוד רגישה (ורגישה עוד יותר בזמן פציעה) והחמרה בכאב רק תגביר את דפוס הכאב הנוצר במערכת העצבים – מעגל הכאב הזה הוא בדיוק מה שאנחנו מנסים לשנות כשמטפלים בתסמונת.

אז מה אפשר לעשות?
הטיפול ב-ITBS צריך לכלול 3 מרכיבים חשובים:
1) טיפול בתסמינים.
2) תיקון טעויות בצורת האימון: הבעיה לרוב נובעת מ-”Overload” – עלייה מהירה מדי בעומס הריצה.
3) תיקון חוסר איזון שרירי או הפרעות ביומכאניות.

ניתן לטפל בתסמיני ITBS בעזרת תרופות נוגדות דלקות, שחרור מבני רקמה רכה העשויים לתרום לבעיה, טייפינג להפחתת כאב ומגוון טכניקות נוספות. החלק החשוב והמורכב ביותר בטיפול נעשה על ידי התייחסות לשורש הבעיה (חוסר איזון שרירי או הפרעות ביומכאניות), אך לשם כך נצטרך להקדיש כתבה שלמה להפרעות ביומכאניות – המשיכו לעקוב אחר העמוד!

האם תרצו לקבל עדכונים על פוסטים חדשים בבלוג ישירות למייל?

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.